Ett samtal kring homeschooling, unschooling, skolplikt och demokrati. 

I juli hade jag den oerhörda förmånen att vara värd för ett underbart djupt, spännande och tidvis väldigt roligt samtal kring en inlärningsmiljö och inlärningssituation som sedan 2011 är olaglig i Sverige. 

Anna Brix Thomsen, Viktoria Berkestam Drysén och Jens Peter de Pedro gav två timmar av sin tid, för att ge ett nytt och uppiggande perspektiv av homeschooling och unschooling: dessa missförstådda och relativt okända rörelser, som blir alltmer populära i världen över.

Tror du att du vet vad det innebär att hemskola eller ”unschoola” ett barn, fast du aldrig egentligen sett hur det fungerar i praktiken? Eller har du ingen aning alls? Hemskolar du redan dina barn och vill bli inspirerad?

I den här intervjun pratar vi om vad homeschooling och unschooling innebär, hur det fungerar och varför tycker vi att det är så viktigt att möjligheten får finnas.

Utmana dina fördomar och häng med på en intressant och nydanande konversation!